Projekt megnevezése:
Komplex programok Szabadszálláson a társadalmi együttműködés erősítéséért
Projekt azonosító száma:
TOP-5.2.1-15-BK1-2016-00003
Kedvezményezett:
Szabadszállás Város Önkormányzata
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege:
116 000 000 Ft
A finanszírozás típusa:
Európai Szociális Alap
A projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja:
- május 1.
A projekt fizikai befejezésének tervezett időpontja:
- augusztus 31.
Projekt bemutatása
KOMPLEX PROGRAMOK SZABADSZÁLLÁSON A TÁRSADALMI EGYÜTTMŰKÖDÉS ERŐSÍTÉSÉÉRT
Szabadszállás Város Önkormányzata a társadalmi együttműködés erősítésére 116 millió forintos európai uniós támogatást nyert. Az Európai Szociális Alap az elszámolható költségek 100%-át finanszírozza.
Szabadszállás Város Önkormányzata a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett városi területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációjának erősítésére 116 millió forint összköltségű európai uniós támogatást kapott. Mivel a városban található szegregált terület, ezért a projektben elsősorban a szegregált terület rehabilitációját célozta meg a fejlesztés.
A tevékenységek eredményeként a hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javulnak, elérhetővé váltak a foglalkoztatást, társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, oktatást, iskolai felzárkózást, jogi és szociális, valamint életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok. Az infrastrukturális beavatkozásokat a társadalmi hátrányok kompenzálását célzó szociális, oktatási, mentálhigiénés, kompetenciafejlesztő, foglalkoztatási, egészségügyi, antidiszkriminációs programok egészítik ki.
A projekt során munkaerő-piaci (munka-, pálya- és álláskeresési) tanácsadással segítettük a résztvevőket.
Négy különböző szakmai OKJ képzést valósítottunk meg, amelyeknek köszönhetően a résztvevők olyan végzettséget szereztek, amely segíti a munkaerő-piaci beilleszkedést.
A projekt teljes időtartama alatt bevonásra kerül 5 fő szociális területen végzettséggel, illetve többéves szakmai tapasztalattal és helyismerettel rendelkező munkatárs a szabadszállási Alapszolgáltatási Központ részéről.
A projekt megvalósításában résztvevő szociális munkások folyamatos munkát végeztek a projekt célcsoportjának felkeresésével, mobilizálásával, bevonásával, mentorálásával.
A projekt az alacsony státuszú lakosság társadalmi és fizikai integrációja révén hozzájárul a népesség megtartásához, az életminőség javításához, a munkaképesség fenntartásához.
- 2018. január 31-ig, lezárult a projekt tartalmi előkészítése, amelynek keretében elkészült Szabadszállás Integrált Településfejlesztési Stratégiájának felülvizsgálata, valamint a projekt szakmai tartalmát véleményező Támogató Csoport közreműködésével kidolgozásra került a Közösségi Beavatkozási Terv.
2020. augusztusában és szeptemberében az Önkormányzat megkötötte a szerződéseket a projekt szakmai programjának megvalósítására:
- önmenedzselés és kompetenciafejlesztés
- OKJ szakmai képzések (témakörök: intézménytakarító, motorfűrész-kezelő, targoncavezető, szociális ápoló és gondozó)
- munkaerőpiaci tanácsadás
- rendezvényszervezés (iskolán kívüli ifjúságsegítő programok, kerékpáros közlekedést népszerűsítő program, közösségépítő és fejlesztő rendezvények, fejlesztő tábor, bűnmegelőzést, közbiztonság javítását elősegítő programok)
- szociális tanácsadás (életvezetési tanácsadás, felkészítés az élethelyzet változásra, esélyegyenlőségi és fenntarthatósággal kapcsolatos tanácsadás, mentelhigiénés és drogprevenciós tanácsadás)
- jogi tanácsadás.
A szerződések teljesítése – figyelembe véve a koronavírus járvány elleni védekezés keretében meghozott jogszabályi intézkedések előírásait is – a tervezett ütemezés szerint zajlott, 2022. augusztus 31-ig minden szakmai programelem eredményesen zárult.